ALYANSIN ÖNEMİ

alyans ve lavAlyans insan hayatındaki en önemli dönüm noktalarında biri olan evliliğin temel simgesidir. Kadın ve erkek arasındaki sonsuz sevgi ve birlikteliği temsil eden evlilikler geçmişten günümüze kadar önemini korumaktadır. Evliliklerin olmaz ise olmazı olan ve evlilik bağlarını anlatan alyansın da tarihte pek çok anlamı bulunmaktadır. Mısır da firavun zamanında bitki saplarından yapılmakta sevgi ve birlikteliğin devamlılığını göstermekteydi. Yuvarlak oluşu hiç bitmeyecek sevgiyi anlatır iken evlilik dışı kullanılması da bağlılığı anlatmaktadır.

Bu yüzüğün sol elin dördüncü parmağına takılması bu zamanlardan başlamaktadır. Mısırlılar, bu parmaktan kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir damar olduğuna inanmaktaydılar. Bu neden ile yüzük sol elin dördüncü parmağına takılmaktaydı.

Günümüzde de hala bu inanış devam etmektedir. Alyans kadın olsun erkek olsun kullanılan takılardan olmak ile birlikte kişinin parmağında olan ayrıca en uzun süre kullanılan takılardan biri olmaktadır. Bu sebep ile tercih edilir iken zaman ayırmak gerekmektedir. Bu yüzük kişilerin mutluluğunu gösteren en önemli sembollerden biri olmaktadır. Bu neden ile özensiz seçimler yapılmamalı ve öncelikle metaline karar verilmelidir.